Odnowione kolejne witraże w kościele parafialnym

Kategoria: Wydarzenia 2020

Po dwóch miesiącach konserwacji do kościoła parafialnego powróciły witraże z nawy bocznej.

W tym roku odnowionych zostało sześć witraży: cztery witraże ostrołukowe o geometrycznych wzorach, okulus "Św. Jakób" oraz okulus "Św. Izydor".
Tak jak w ubiegłym roku w południowej nawie boczniej, również i teraz powrócił na swoje miejsce witraż w kwaterze uchylnej okna, który został odnaleziony w piwnicy, gdzie przeleżał ponad 30 lat.

Realizacja prac była możliwa dzięki pozyskanym dotacjom z województwa małopolskiego w ramach konkursu "Ochrona zabytków Małopolski" oraz gminy Skrzyszów.
Kwoty dotacji to odpowiednio 20.000,00 zł i 10.000,00 zł. Całkowity koszt konserwacji wyniósł natomiast 80.437,70 zł.

Podobnie jak w latach poprzednich wykonawcą prac była firma Krakowski Zakład Witrażów S.G. Żeleński Sp. z o.o. (http://zelenski.pl/).
Ciekawostką jest fakt, że firma ta jest kontynuatorem działalności zakładu, który wykonał witraże i mozaiki dla naszego kościoła ponad sto lat temu.
Warto dodać, że firma poza pracownią prowadzi również Muzeum Witrażu (https://muzeumwitrazu.pl/), gdzie poza eksponatami można zobaczyć na żywo jak powstają nowe i jak są odnawiane stare witraże.